Polska Platforma Uniwersytecka

Polska nauka, uczelnie, publicystyka, wiadomości akademickie, oferta współpracy dla firm i instytucji

Kolumny Grandavista PRO – polska innowacja dźwiękowa

W ostatnich latach słyszeliśmy o wielu innowacjach i pomysłach związanych ze światem szeroko pojętej elektroniki. Warto zauważyć, że Polska wysuwa się na czoło wynalazczej stawki w wielu dziedzinach, które do tej pory nie były dostrzegane przez dużych inwestorów. O marce Grandavista i o jej nowych kolumnach serii PRO słyszeli zapewne wyłącznie miłośnicy najlepszego estradowego dźwięku, których w Polsce nie brakuje.

Seria Grandavista PRO przechodzi właśnie swoje testy. Trzeba dodać, że przechodzi je z zadziwiająco dobrymi rezultatami. Kolumny tej serii to urządzenia 3-drożne, w których zastosowano głośnik niskotonowy, średniotonowy oraz driver. Do sprzedaży trafią modele o mocach: 300, 500 i 600 WATT RMS (odpowiednio: 400, 700, 800 WATT AES). Estetycznie wykończone, trapezowe kolumny Grandavista na pierwszy rzut oka nie wyróżniają się swoim wyglądem. Aby w pełni odkryć ich potencjał, należy oczywiście usłyszeć ich brzmienie. A jest ono wyjątkowe z kilku względów.

W dobie zamiłowania do chińszczyzny, niskich cen i prostych komponentów, właściciele Grandavista poszli pod prąd – postawili na drogie i wydajne podzespoły oraz na konstrukcję szeroko konsultowaną ze specjalistami w zakresie akustyki. Na uwagę zasługuje także fakt budowy kolumn trzydrożnych (lub trójdrożnych – jak kto woli). Oglądając muzyczne sklepowe póki, zauważymy szybko, że niełatwo znaleźć solidną, szerokopasmową, pasywną kolumnę trójdrożną. Wyjątkiem w tym zakresie mogą być dobre serie Dynacord czy Electro-Voice.

_

Jakie kolumny estradowe wybrać?

 

To pytanie nader często przewija się przez głowy tych, którym zależy na najlepszej jakości estradowego brzmienia. Dobrze jest dokładnie zdefiniować, czego oczekuje się od kolumn – w jakiej scenerii będa pracować; jaki dźwięk będą przetwarzać; jaka moc zapewni dobry odbiór etc. Potencjalni nabywcy Grandavista PRO również w tym kontekście mogą być przyjemnie zaskoczeni. Kolumny mają bowiem bardzo szerokie zastosowanie – od roli „nadstawek” w zestawach z subbasami (np. Grandavista PRO 300 W RMS) do samodzielnie pracujących urządzeń. Znakomicie odnajdą się zatem na każdej estradzie – małej i wielkiej: jako sprzęt zespołowy, klubowy, kinowy, teatralny, wyposażenie nagłośnieniowców i dźwiękowców. Jak zapewnia producent – kolumny Grandavista idealnie spełniają swoją rolę wszędzie, gdzie potrzeba najwyższej jakości estradowego brzmienia.

 

Już wkrótce Grandavista dostępna będzie w całej Europie. Marką zainteresowali się niemieccy i brytyjscy dystrybutorzy, którym przypadł do gustu pomysł na „bezkompromisową” jakość brzmienia. Biorąc pod uwagę szerokie pasmo przenoszenia kolumn serii PRO (50-20000 Hz) oraz zastosowanie w nich najwyższej klasy głośników Beyma, Grandavista może poszczycić się wyjątkowo dobrymi produktami na skalę światową. Warto tu wspomnieć, że Beyma (Beyma Audio Iberica), legendarny już hiszpański producent głośników, istnieje na rynku od 1969 roku, co wiąże się z niezwykle dużym doświadczeniem w zakresie inżynierii urządzeń. Nie jest zatem przypadkiem, że twórcy Grandavista PRO zdecydowali się na zastosowanie w swoich kolumnach głośników tej właśnie firmy.

Dołącz do uniwersyteckiej społeczności Unirank!

Frontier Theme